מנהגי מתן מתנות בחגים

מנהג מתן המתנות (הנעשה בצורות שונות) רווח ברבים מחגי ישראל.

ראש השנה – ראש השנה ידוע במנהג לשלוח לחברים ולמשפחה כרטיסי ברכה עם ברכות ואיחולים לשנה החדשה. אמנם לא מדובר כאן על מתנה בעלת ערך כספי, אך בהחלט מדובר על מתן תשומת לב לחברינו ולמשפחתנו, על השתתפות ועל רצון בטובתו של האחר.
את כרטיסי הברכה הצבעוניים שהיו נשלחים בדואר החליפה הטכנולוגיה וכיום רבים מאוד מאיחולי השנה החדשה נשלחים באמצעות המייל או כברכות SMS.
כדי לראות דוגמה לברכות לשנה החדשה – לחצו כאן!

חג פורים – נושא המתנות בחג הפורים נע בשני צירים עיקריים –
1. מתן מתנות לאביונים – מקיימים מצווה זו כדי שהשמחה תקיף את כל העם – כולל אלה שקשה להם לקיימה בשל מצבם. על פי ההלכה יש לתת לשני אביונים מתנות או סכום כסף שאפשר לקנות בו מנת מאכל.
2. משלוח מנות – על פי מצווה זו על כל אדם לשלוח לפחות 2 מנות. יש האומרים שהמינימום הוא משלוח 2 מנות לאדם אחד ויש האומרים שיש לשלוח לפחות 2 מנות עבור לפחות 2 אנשים שונים.
על פי הרמב"ם, מתן מתנות לאביונים היא מצוות פורים החשובה ביותר: "מוטב להרבות במתנות לאביונים מאשר להרבות בסעודתו ובמשלוח מנות לרעיו, שאין שמחה גדולה ומפוארה אלא לשמח לב עניים ויתומים ואלמנות".

מתנות לפסח - גם בפסח השתרבב למסורת החגים היהודים מנהג קניית מתנות. אמנם המנהג לא מוזכר בתנ"ך אך דווקא הרמב"ם מתייחס לנתינה באומרו כי " כי הדרך לשמח היא לקנות מתנות, בגדים ותכשיטים נאים לנשים, ואגוזים לילדים".
מתנת הפסח המפורסמת ביותר היא המתנה המובטחת למי שמוצא את האפיקומן. המתנה ניתנת בעצם עבור החזרת האפיקומן שנמצא (נגנב) ומוחזק על ידי אחד הילדים המשתתפים בסדר.

מתנות לחגים ממקום העבודה – בארץ מקובל להעניק מתנות לעובדים בשני חגים עיקריים – ראש השנה וחג הפסח. כמעט כל מקום עבודה נותן לעובדיו שי לחג, כאשר כנוהג קבוע מקפידה העיתונות לפרסם מידי חג את דירוג המתנות ולהדגיש את המתנות היקרות והשוות יותר שמקבלים עובדי חברה זו או אחרת.

הפוסט הזה פורסם בתאריך מתנות עם התגים . קישור קבוע.

סגור לתגובות.