מתנות מפורסמות בהיסטוריה

מנהג מתן מתנות נהוג עוד משחר ימי האדם. מתנות ניתנו למלכים, לאלים ובין בני האדם.

בין המתנות היותר מפורסמות בהיסטוריה ובספרות ניתן למנות:

1. פסל החרות – הפסל ניתן לארצות הברית כמתנה מצרפת והיה מתוכנן להגיע לכבוד חגיגות יובל ה 100 של ארצות הברית שנערכו ב 1876. בגלל קשיים בתכנון ובמימון הגיע בסופו של דבר הפסל באניה רק בשנת 1885 כאשר הוא מפורק ל 350 חלקים וכשנה לאחר מכן נחנך באופן רשמי. עם השנים הפך הפסל לסמל לערכים הדמוקרטיים בהם דוגלת ארצות הברית – חירות, חופש הביטוי ושיוויון.

2. הסוס הטרויאני – הסוס הטרויאני ניתן כמתנה לעיר טרויה על ידי היוונים לאחר שבמשך 10 שנים לא הצליחו לכבוש את חומותיה.
היוונים בנו סוס עץ חלול ענק והשאירו אותו ליד חומות העיר כשהם מעמידים פנים כנסוגים. הטרויאנים, שהאמינו כי היוונים ויתרו ונסוגו, הכניסו את הסוס לעירם. בתוך הסוס הוחבאו אודיסאוס ומספר לוחמים ועם רדת הליל, יצאו מהסוס ופתחו את שערי העיר לצבאות אגממנון ועל ידי כך הביאו לתבוסת טרויה.

3. מתנת האש – במיתולוגיה היוונית מסופר הסיפור של פרומתאוס הטיטן. לאחר שהאלים נלחמו בטיטנים וניצחו, ביקש זאוס, מלך האלים החדש, לאכלס את העולם ופרומתאוס לש מאדמה וממים את האדם. האגדה אומרת שבכדי לתת לאדם יכולת להגן על עצמו, גנב פרומתאוס ניצוץ של אש ממרכבת השמש של האלים ונתן אותו לאדם. כשגילה זאת זאוס, הוא כעס מאוד והחליט להעניש את פרומתאוס בעונש ללא קץ. הוא קשר אותו על ראש הר בשלשלאות כבדות והציב עיט גדול שינקר את כבדו כל יום. כיוון שפרומתאוס היה בן אלמוות, היה מגליד פיצעו בלילה ולמחרת בבוקר שוב היה העיט מגיע ומנקר את בשרו. בסופו של הסיפור ניצל פרומתאוס על ידי הרקולס שהרג את העיט ושיחרר אותו.
לפרומתיאוס היתה יכולת אלוהית נוספת (יכולת שלא היתה אפילו לאלים) – לחזות את העתיד.את היכולת הזו לא העניק לאדם כיוון שאם היה עושה זאת, היה יכול האדם לדעת מה יהיה יום מותו ובכך לאבד תקווה.

4. מתנת המגים – בין המתנות המפורסמות בספרות הכתובה ניתן למנות את מתנת האהבה המוזכרת בסיפור מתנת המגים שכתב או הנרי בשנת 1906.
הסיפור מתרחש בערב חג המולד, כאשר זוג נשוי טרי אך דל מאוד באמצעים כספיים כמה לקנות את מתנות החג המושלמות זה לזו. האישה (דלה) מחליטה להקריב את הדבר היקר לה מכל – את שערה היפה והשופע, והיא מוכרת אותו לעושה פאות בכדי לגייס כסף ולקנות לבעלה (ג"ים) שרשרת לשעון הזהב שירש.
ג"ים, מצידו, מחליט למכור את הדבר הכי יקר ערך הנמצא ברשותו – את שעון הזהב שירש, בכדי לקנות מערכת יפה של מסרקי שנהב לשיערה היפהפה והארוך של אישתו.
כמובן שבסופו של דבר יצא כי במאמציהם לשמח זה את זו, איבדו שניהם את הדברים החשובים להם – לשווא, אך במהלך הדברים הם הרוויחו משהו בעל ערך גדול הרבה יותר – מתנת האהבה.

5. מתנת החיים – ההיסטוריה מלאה סיפורים על אמהות ואבות, חברים ואנשים טובים שנתנו את הדבר היקר מכל – את חייהם, בכדי להציל מישהו הקרוב להם, או אפילו, במקרים רבים, להציל אנשים שאינם מכירים כלל.

הפוסט הזה פורסם בתאריך מתנות עם התגים . קישור קבוע.

סגור לתגובות.